Collection: Food
Food is any substance consumed by an organism for nutritional support. Food is usually of plant, animal, or fungal origin and contains essential nutrients such as carbohydrates, fats, proteins, vitamins, or minerals. The substance is ingested by an organism and assimilated by the organism's cells to provide energy, maintain life, or stimulate growth. Different species of animals have different feeding behaviours that satisfy the needs of their metabolisms and have evolved to fill a specific ecological niche within specific geographical contexts.
Omnivorous humans are highly adaptable and have adapted to obtaining food in many different ecosystems. Humans generally use cooking to prepare food for consumption. The majority of the food energy required is supplied by the industrial food industry, which produces food through intensive agriculture and distributes it through complex food processing and food distribution systems. This system of conventional agriculture relies heavily on fossil fuels, which means that the food and agricultural systems are one of the major contributors to climate change, accounting for as much as 37% of total greenhouse gas emissions.
-
Sanrio popsicles 2
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
Sanrio popsicles
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
Pride snacks 3
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
Pride snacks 2
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
Pride snacks
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
NBC popsicles 3
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
NBC popsicles 2
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
NBC popsicles
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
Just here for the snacks
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
Honey pot 2
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
Happy Mardi Gras 2
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
Love is overrated pass the chocolate 2
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
I'm a sucker for you 2
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
If I'm moody give me foody 3
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per -
If I'm moody give me foody 2
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per